Je vodní chlazení opravdu potřeba?

Nezáleží na tom, jestli jste hráč nebo ne, jestli se zajímáte o elektroniku či nikoliv, každý vlastník počítačového zařízení má zkušenosti s chlazením. Procesory (hlavní řídící čipy v počítači) jsou jednou z nejdražších součástek systému a produkují také nejvíce tepla. Proto na procesoru je takzvaná "termo pasta", která by měla pomoci při odvádění tepla. Na procesoru je pak položen blok anglicky zvaný "heat sink", který se přímo stará o správné chlazení. Na něm pak teprve stojí větrák, který ochlazuje kovovou část a tím dochází k udržení bezpečné a stálé teploty procesoru. To samé platí i s grafickou kartou.

herní myš

V dnešní době je ale populární si pořizovat systémy s vodním chlazením, které nejen dobře vypadají, ale dokáží poskytnout ještě lepší výsledky než klasické chlazení vzduchem. Než si ale tento stroj pořídíte, musíte si uvědomit pár věcí.
základní deska, heat sink

 I ve vodě se nám usazují nečistoty

Vlastníci vzduchem chlazených počítačů určitě znají ten pocit, když otevřou vnitřek a přes vrstvy prachu není poznat, na co se vlastně koukáte. Za měsíce či roky práce se prach dostane dovnitř, a hlavně do větráků, které nasávají vzduch. Nemluvě o pavučinách a psích chlupech. Někteří si myslí, že při pořízení vodního chlazení se těchto všech problémů zbaví. Opak je bohužel pravdou. Vodní systém potřebuje mnohdy ještě více péče než ten klasický. Za dobu užívání se usazují po stranách vodní nečistoty, které při uvolnění dokáží způsobit ucpání trubiček a drobných "tunýlků" rovnou u procesoru.

Také se můžeme setkat s ubýváním tekutiny v celém chladicím systému. Tekutinu uvnitř si samozřejmě můžeme vyměnit sami. Na to ale potřebujeme alespoň trochu znalosti v této oblasti a dávat pozor na tekutinu, aby se nedostala tam, kam nemá.

 Mít vodou chlazený systém je v dnešní době "cool". Normální kancelářský počítač s touto vychytávkou asi nenajdete, ale v prostředí hráčů je tento druh chlazení velice žádaný. Také z důvodu, že při trochu nasvícení se s ním dají dělat nádherné efekty. Vodní chlazení volte v případě, že se chystáte "přetaktovat" svůj procesor, nebo grafickou kartu pro vyšší výkon. Jinak si vystačíte s klasickým vzduchovým chlazením.