Proč se na počítače spoléháme stále více

Dnes si prakticky již ani neuvědomujeme, ke kolika nejrůznějším věcem používáme počítač. Je to dáno hlavně tím, že práce s ním je pro většinu z nás jednodušší. V současnosti se však stal natolik součástí našich životů, že si to již prakticky neuvědomujeme. Typickým příkladem může být například čtení jízdního řádu. Kolik z nás se ještě dokáže vyznat v tom klasickém, ať už vlakovém či autobusovém? Většinou se dnes spoléháme na aplikace či webové stránky, které nám přesně řeknou, v kolik hodin daný autobus odjíždí, z kterého nástupiště a kde si můžeme i zarezervovat jízdenku. Ovšem nejde ani zdaleka jen o naše soukromí. Například i mnohé procesy v dílnách jsou dnes kompletně řízeny počítači. Na jejich pokyn pak stroje dané součástky vyrábí a montují dohromady – žádná lidská práce není potřeba.

 

počítače používají i děti

 

Zdálo by se, že zde jsou prakticky samá pozitiva, avšak tak tomu není. Je totiž pravdou, že tento proces přináší i určitá rizika. To hlavní spočívá v tom, že se na počítače začínáme až příliš spoléhat. Můžeme to vidět například na prodejnách v supermarketu – která prodavačka by dnes byla schopná sama sečíst zboží, aniž by se spoléhala na pokladnu, která jí částku ukáže? A částku, kterou je potřeba vrátit zákazníkovi, když nám dá vyšší obnos? Samozřejmě, dnes by to ani nebylo možné. Hlavní je zde totiž rychlost, a i pokladní, která by zvládala počty tak, jak bylo dříve obvyklé, by tempu, které je v běžných supermarketech požadováno, rozhodně nestačila.

 

počítač najdeme i v mobilu

 

Zkrátka počítače pronikly do všech oblastí našeho života, ať už k dobrému či zlému. Jistě, spoléháme se na ně čím dál víc, a tento trend bude pravděpodobně pokračovat. Je však otázkou, zda dovednosti, které takto ztratíme, nebudeme někdy zoufale potřebovat. Koneckonců, počítače jsou jen stroje, a porucha může přijít kdykoliv. Dokážeme si s tím pak poradit, nebo budeme dokonale ztracení?