Dluhová spirála

Než se dostaneme k vysvětlení právě tohoto pojmu, musíme si říct, co k němu vede. Je to nezřízené půjčování či dokonce osobní čest. Najednou nezvládáte splácet a přemýšlíte, jak z toho. Občas Vám pomohou příbuzní či přátelé, jindy sáhnete po možnosti prodeje svých věcí.
Vražedné tornádo
Nejvíce nebezpečné je však půjčovat si na splátku dluhu s tím, že jeden končící zaplatíte a na druhý bude dostatek času. Nevěřte tomu. Ze začátku to bude fungovat, jak si představujete, a Vy přestanete být obezřetní. Půjčíte si další peníze, zadlužíte se ještě víc. Ve chvíli, kdy nastane problém, sáhnete opět po řešení vytloukání zadlužení další půjčkou.
A nyní přímo k pojmu dluhová spirála. Představte si, že se jedná o něco jako vzdušný vír. Na vrcholku má širokou oblast, kde není zase tak nebezpečno. Ale směrem dolů se zužuje a stává se skutečně vražedným nebezpečím. Takto se to pohybuje i ve světě financí. Jen s tím rozdílem, že dokud nejste na dně, mnohdy nevidíte tu zhoubu, která tam číhá.
Vše začíná prvním dluhem. Pak přijde další půjčka, abyste pokryli tu první. A takto pokračujete. Pořád splácíte, ale částka, kterou ještě platit máte, stále narůstá. A to je ono. Nemáte způsob, jak se z toho dostat. Jen budete navyšovat své problémy, až to všechno praskne a zábava skončí. Při nejlepším jen exekucemi, při nejhorším až tak, že se to odrazí na Vašem zdraví. V tu chvíli se v dluhové spirále nacházíte už rovnou dole. V místě, kde Vás každá další drobnost dokáže rozdrtit.
Zadlužení muže
Jak se z ní dostat? Velice těžko. Východiskem je exekuce či insolvence. Ale i to znamená, že budete žít dlouhou dobu za minimum. A je to život, když si nemůžete nic koupit a nic nenašetříte? Půjčovat si dál? Možná u pochybných institucí a lichvářů. Nikde jinde nemáte šanci.
Dávejte si tedy pozor, abyste nezačali rotovat v onom vražedném víru, který Vás dříve či později stáhne až na dno.