Řím

Řím je zajímavý tím, že se v něm nachází nejmenší stát na světě tedy Vatikán. Nachází se v srdci Říma a je sídlem papeže katolické církve. Je to krásný honosný státeček. Můžete zde obdivovat baziliku sv. Petra či vatikánské muzeum. Bazilika sv. Petra, italsky Basilica di San Pietro, je velmi velká a je tedy největším chrámem v Evropě. Na místě, kde stojí, byl pohřben sv. Petr, kterého po mučení ukřižovali. Na jeho památku se zde postavila bazilika. Pokud se řekne Řím, asi vás ihned napadne slavné Koloseum. Beze sporu patří mezi nejslavnější stavby světa, tento amfiteátr, kam se vejde až 500 000 lidí, byl otevřen v roce 80 našeho letopočtu. Kdysi se v něm hrálo divadlo, popravovalo se a bojovali v něm gladiátoři, nyní je turistickou atrakcí. Dochovala se už jen třetina a patří mezi sedmi divy světa.

bazilika

Na břehu řeky Tibery, která protéká Římem, naleznete Andělský hrad z roku 135 našeho letopočtu. je kruhový a určitě stojí za obdiv a návštěvu. Španělské schody jsou hned u Piazza di Spagna, mají 138 schodů a je to velmi příjemné místo k odpočinku, poflakování se a k relaxu. Patří mezi oblíbená místa. V Římě je v letních měsících horko, tak pokud byste se rádi trochu schladili, podívejte se do katakomb. Jedná se o pohřebiště, kde se především pohřbívali židé a křesťané až do 5. století našeho letopočtu. Bocca della Verita, česky Ústa pravdy, je mramorová maska obličeje, která váží více jak tunu. Pojí se k ní plno legend a jedna říká, že když dáte ruku do úst masky a zalžete, ukousne vám ruku. Tak to raději ani nezkoušejte, co kdyby to náhodou byla pravda. že ano? V antickém Římě se budovali kvalitní cesty.

koloseum

Projděte se po jedné z nich. Via Appia Antica. Zachovala se jen její část, ale tehdy měřila skoro 200 km. Za zmínku stojí i Teatro Marcello. Divadlo antického Říma postavené už před našim letopočtem je také skvost. Ve své době bylo nejvýznamnější. Trastevere je čtvrť plná bohémů. Jedná se o úzkou uličku na břehu Tibery. Bary, restaurace, mini galerie, muzea… To vše má, pokud jste fanoušky nočního života, určitě zde budete spokojeni. V Římě je plno dalších pěkných věcí: Teatro Argentina, Trojanová tržnice, Pantheon, Forum Romanum, Fontána di Trevi a podobně. Ochutnat v některé restauraci můžete třeba pravou italskou pizzu, dát si dobrou kávu, víno a zmrzlinu. A pokud si chcete užít vodních radovánek, navštivte římský aquapark Aquapiper.