Koncem roku 2019 končí podpora Windows 7


Firmu Microsoft snad není třeba nikomu představovat. Znají ji jak děti na základních školách, tak i senioři v pokročilém věku. Platforma Microsoft Windows provází náš život již desítky let a jednotlivé verze systémů jsou neustále vylepšovány a obměňovány, dá-li se to takto nazvat. S tím také souvisí podpora koncových uživatelů, kteří jednotlivé produkty využívají.
V současné době se na výsluní hřeje systém Windows 10. Jeho předchůdcem je, pokud pomineme nepříliš populární verze „osmiček“, Windows 7. Sedmičkám předcházela známá XP, která ovládla počítačový svět na přelomu milénia. Pokud ještě patříte ke generaci, která pamatuje na lokálních stanicích, nepřipojených do sítě, s verzí 3.x, a dobu, kdy se objevily na trhu první „devadesát pětky“, máte dobré srovnání, jakými novinkami nás společnost Microsoft již za těch více než čtvrt století obdařila.
microsoft logo

Soumrak nad Windows 7

V současné době (rok 2018) se největší oblibě těší verze desítek. Používá je ve světě více než 47 procent uživatelů. Na druhém místě jsou velmi populární „sedmičky“ a ty používá zhruba 38 procent lidí. Jejich počet se sice snižuje, ale poměrně pomalu, a v současné době se jedná v přepočtu o desítky milionů funkčních počítačů.
windows 10
Majitelé sedmiček však za půl druhého roku, resp. do prosince 2019, musí vyřešit přechod na novější operační systém, pokud budou mít zájem o jeho podporu. Podpora sedmiček totiž tímto datem končí. Potká je tedy stejný osud, jako všechny předchozí verze, např. podpora pro XP byla ukončena v lednu 2015.
windows 7
Neznamená to však, že konec podpory znamená i konec běhu samotného systému. Provozovat je na počítačích samozřejmě můžete, pouze ze strany Microsoftu nemůžete počítat s aktualizacemi a opravami různých bezpečnostních trhlin. V takovém případě se „pouze“ vystavujete riziku napadení počítače nekalými živly. Pokud se však s takovým počítačem nepřipojujete k Internetu a využíváte jej pouze jako lokální stanici, pak mohou být i vaše sedmičky takříkajíc nesmrtelné.