Zbavte se nevítaných hostů


O nevítané návštěvníky nestojí nikdo. Můžeme se domnívat, že pokud dbáme na čistotu a doma máme uklizeno, stát se nám to nemůže. Někteří nezvaní hosté se u nás, i přesto zabydlí. S mravenci, rybenkami i octomilkami a potravinovým molem se můžeme potkat v udržovaných domácnostech. Tito hmyzí zástupci mohou vyvolat zdravotní potíže. Od alergických reakcí, po přenos virů a bakterií. Nejčastěji jsme asi nuceni bojovat s mravenci, kteří dokáží být velmi urputní. Můžeme se jich pokusit zbavit podle babských rad a do míst, kde se zdržují, nasypat aromatické koření – skořici, majoránku, hřebíček, mátu nebo pálivou papriku.
mouka v dóze
Pokud tyto přírodní prostředky budou bez účinku, pak nezbývá, než sáhnout k chemickým prostředkům. Těžko bychom našli někoho, kdo se ještě nesetkal s potravinovým molem. Může se stát, že si tyto škůdce přineseme domů již s nákupem. Že se moli usídlili v potravinách, poznáme podle jemných pavučinek, které nejčastěji najdeme v mouce. Proto vždy zakoupenou mouku prohlédněte a přesypte do uzavíratelných sklenic. Můžete ji prosít přes jemné síto. Ani rybenky nejsou ničím výjimečným. Vyskytují se hlavně v tmavých a vlhčích místnostech. Proto jim vyhovuje koupelna, toaleta, sklep nebo spíž. Rybenky nejsou pro naše zdraví nebezpečné.
komár na ruce
Pokud se jich chceme zbavit, nejlepší prevencí je, udržovat krizové místnosti co nejvíce suché. Octomilky nás obtěžují především v letním a podzimním období, kdy je všude množství ovoce. Ovocné šťávy a přezrálé ovoce jsou hlavní složkou jejich potravy. Jestli se chcete návštěvě octomilek vyhnout, nenechávejte nikde volně ležet ovoce nebo ovocné šťávy. Hřebíček údajně octomilky odpuzuje, můžete to tedy vyzkoušet. Nezapomeňte na to, že pokud máte v domácnosti děti nebo domácí mazlíčky, tak při použití chemických prostředků, musíte být opatrní.