Štěnice na internátu

Ten, kdo se setkal ve své domácnosti se štěnicemi ví, jak velkým problémem může být se jich zbavit. Zatímco ve dne na ně jen stěží narazíte, jen co padne tma začnou vylézat a doslova se hemžit. Jejich vajíčka jsou malinká, měří v průměru asi jen 1 milimetr, a tak je obtížné je objevit. Dospělé štěnice je přilepují na různé povrchy do tmavých zákoutí, jako jsou spodní strany sedaček, postelí látkové potahy a jiné různé skulinky, kam se člověk běžně jen těžko dostane, ale bývají dokonce i v knihách.

Štěnice hnědá

Štěnice domácí je lidským parazitem o velikosti čtyř až pěti milimetrů, který saje krev. Dospělý jedinec má ploché tělo a jeho barva se pohybuje v hnědo červeném spektru. Na člověku dokáže sát přibližně od tří do deseti minut v průměru. Dospělý jedinec se dožívá jednoho až jednoho a půl roku a dokáže hladovět i několik měsíců. Poštípaný člověk pak může trpět svěděním v místě kousance nebo trpět alergickou reakcí na tyto kousance a dostat kopřivku. Málokdo si potom spojí takovou reakci právě s těmito pachateli.

Existuje hned několik způsobů, jak se štěnic zbavit. Nejlepší obranou je prevence. Když už se v našem přímém okolí vyskytuje ubytovna je dobré čas od času pokoj desinfikovat spreji proti štěnicím, dobré je vystříkat zejména veškerá tmavá zákoutí a zatmelit možné skuliny ve zdech. Nenosit do pokoje oblečení ze secondhandu, nepořizovat knihy z druhé ruky a nekupovat nábytek v bazarech. Pokud i přesto, že jsme dodrželi všechny tyto pravidla se u nás štěnice objeví, pak musíme přistoupit k radikálnějším řešením.

Jednou z možností je použití tepelných pastí, kdy je dovnitř oběť nalákána teplem, kde se následně přilepí. Dalším druhem je feromonová past, taktéž s lepivou plochou. Obvykle je však nutné použít větší kalibr a je nutno volat dezinsekční firmu. Ta obvykle použije postřik na štěnice, který se nejlépe opakuje v týdenním rozmezí třech týdnů za sebou. Jinou možností je použití speciální plynové dýmovnice, popřípadě kombinace obou prostředků.
Nepořádek pokoj

Po takovém zásahu je žádoucí opustit ošetřený prostor i na 24 hodin, a následné důkladné vyvětrání. Za takový jeden zásah si firma vezme okolo 3 000,- korun. Při větším počtu místností se částka může vyšplhat až k desetitisícovým položkám. Nejen z tohoto důvodu prevence zcela zásadní formou ochrany našich obydlí.