Kuna v chalupě

Je to prostě šelma mazaná. Už jste někdy měli tohoto nechtěného nájemníka na půdě domu či chaty? Je to hrůza. Její noční hlučné řádění vás přivádí na myšlenku, že v obydlí jsou zlí duchové. Páchá škody na zařízení domu. Kuní trus, kterým zaneřádí půdu a střechu příšerně páchne. Ráda ničí například různé izolace a kabely. Zajde je „zkontrolovat“ i do auta. Má – li na výběr, zvolí k poškození obvykle to nejnovější a nejdražší. Přenáší různé nemoci. Likviduje slepice a králíky. Malou útěchou nám může být snad jen fakt, že se jí bojí myši a potkani. Jak tedy dům před kunami chránit a jak je odsud dostat? V tomto nerovném boji platí dvojnásob staré rčení „každá rada drahá“.
číhající kuna
Odřízněte přístupové cesty
Prevence se vyplatí a je jednodušší, než pak kuny dostávat z domu. Jakmile se na půdě usadí a líbí se jim, začne se jejich rodinka rozrůstat. A řádění nabývá na intenzitě. Zvažte dobře, kudy se tam mohou dostat. Ony se kuny dokážou protáhnout i opravdu malým otvorem. Jsou hbité a mrštné. Opravte všechny díry ve zdivu a škvíry ve střeše. Ty potřebné k větrání zabezpečte odolným a dostatečně hustým pletivem.
kuna lesní 
Boj za pomoci pasti
Když na vás vyzraje a projde, můžete použít léčku. Třeba se nachytá. Chce to trpělivost, sklopnou past a chutnou návnadu. Použít se dá vejce, ale i třešně nebo šípky. Pokud se poštěstí a v pasti vetřelec uvízne, je třeba vypustit ho hodně daleko od domu!
 
Boj za pomoci zvuků a pachů
Modernějším způsobem boje jsou zvukové odpuzovače, jejichž ultrazvukové nebo akustické signály jsou pro šelmičky hodně nepříjemné. Ale i na ně si mohou zvyknout. Mezi pachové zbraně se řadí různé spreje a tyčky napuštěné pachy. Na trhu je jich dost, ale výsledek také není jistý.
Vyzkoušet se dají také lidské vlasy, psí chlupy, naftalín, síra. Nic však není stoprocentní.
 
Z naší půdy je vyprovodilo až rádio, které jim tam vyhrávalo k tanci několik nocí. Zatím se nevrátily. Tak i vám hodně štěstí!